
Urodził się 1.12.1882 w Woźnikach. Tem również ukończył szkołę elementarną, a następnie uczęszczał do gimnazjum klasycznego w Królewskiej Hucie. Na Uniwersytecie Wrocławskim został absolwentem studiów z zakresu teologii, a także brał udział w seminarium z literatury słowiańskiej prof. Władysława Nehringa. Działał aktywnie w „Kółku Polskim” funkcjonującym w konwikcie arcybiskupim we Wrocławiu. W 1910 r. przyjął święcenia kapłańskie i podjął posługę duszpasterską jako wikariusz w Bogucicach (obecnie dzielnica Katowic). W okresie I wojny światowej został powołany do armii pruskiej i służył jako sanitariusz w szpitalu w Goczałkowicach. Po interwencji wikariusza generalnego we Wrocławiu został zwolniony z wojska i powrócił do posługi w Bogucicach. W maju 1917 r. został przeniesiony do Siemianowic Śląskich. Brał aktywny udział w akcji plebiscytowej i powstaniach śląskich. W uznaniu jego zasług uhonorowano go Krzyżem na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi.
W 1923 r. został mianowany przez administratora apostolskiego ks. Augusta Hlonda proboszczem parafii pw. św. Szczepana w Bogucicach. W listopadzie 1926 r. podczas wyborów samorządowych ks. Franciszka Ścigałę z ramienia Chrześcijańskiej Demokracji wybrano do rady miejskiej Katowic. Od 1927 r. do 1940 r. na łamach Gościa Niedzielnego publikował Gawędy Stacha Kropiciela – będące pisanymi gwarą śląską felietonami poświęconymi aktualnym wydarzeniom. Jako proboszcz zwracał uwagę wiernych m.in. na kwestię trzeźwości: Ze żalem i smutkiem musimy niestety stwierdzić, że lud nasz okropnie się rozpija. Już nie tylko niektórzy mężowie, ale i niewiasty, młodzieńcy, dziewczyny i nawet dzieci się upijają. Już prawie każdy dom jest karczmą. Nie stronił również od krytycznych wypowiedzi dotyczących wpływów niemieckich. Napominał, by nie wysyłać dzieci do szkół niemieckich: Ojczyzną naszą jest Polska, a w niej jedynie dla dziecka twego szkoła polska. Nie stań się zdrajcą Ojczyzny twojej, dziecka twego. Postać ks. Ścigały nakreślił polski działacz narodowy Stanisław Różanowicz: Był typowym wiejskim proboszczem. Chodził w długim surducie. Spodnie miał czarne wpuszczane do czarnych saperek. W ręce trzymał laskę. Napominał nią swawolącą młodzież. Poza tym należał do katowickiego Bractwa Kurkowego. Chodził w ich mundurze galowym. Brał udział w toczących się w parku Kościuszki zawodach o tytuł „króla kurkowego”.
Po wybuchu II wojny światowej nadal sprawował posługę duszpasterską jako proboszcz do dnia 1.05.1940 r., kiedy został zatrzymany przez Niemców i umieszczony w więzieniu w Katowicach, skąd 5.05.1940 r. trafił do obozu koncentracyjnego w Dachau. Następnie, 26.06.1940 r. został przetransportowany do podobozu Mauthausen-Gusen. Tam umieszczono go w baraku nr 17 i skierowano do pracy w kamieniołomach. W liście przesłanym 27.07.1940 r. pisał: czuję się dobrze. Wiadomo jednak, że tego rodzaju stwierdzenia niewiele miały wspólnego z rzeczywistością, stanowiąc w istocie obowiązkowy zwrot, który musiał znaleźć się w każdym liście z obozu. Okoliczności śmierci kapłana przybliża notatka przygotowana przez współwięźniów na potrzeby tzw. „Księgi Gusen”: W dniu śmierci został wezwany do kierownika obozu (Karla) Chmielewskiego i przesłuchany na okoliczność zbiorowej petycji parafian, z prośbą o zwolnienie go z obozu. Na rozkaz Chmielewskiego, kapowie Krutzki i Keleberc znęcali się nad nim, i z miejsca pracy został przeniesiony na plac apelowy, a następnie zaniesiony przed blok. Przywołani przez Stanisława Nogaja lekarze dr Pończa, dr Garbień i dr Duława nie mogli go już uratować i stali się świadkami (jego) śmierci. Ks. Franciszek Ścigała zmarł 2.09.1940 r. o godzinie 6.40.
Galeria fotografii

ze zbiorów parafii św. Szczepana
w Bogucicach

ze zbiorów parafii św. Szczepana
w Bogucicach

ze zbiorów parafii św. Szczepana
w Bogucicach

(w pierwszym rzędzie w środku), rycerze Ludwik Broda (piąty z lewej w pierwszym rzędzie) i ks. Ścigała oraz Stanisław Krusz (czwarty
z prawej w pierwszym rzędzie). Fot. NAC

z lewej), ksiądz proboszcz Franciszek Ścigała.

w Katowicach. Złożenie wieńca na Grobie Nieznanego Powstańca, defilada bractw, uczestnicy uroczystości
