
Michał Grażyński urodził się 12 maja 1890 r. w Gdowie. Jego rodzicami byli Michał Kurzydło i Marianna z domu Zastawniak. Po śmierci Marianny w 1893 r., druga żona ojca Antonina z domu Broniowska doprowadziła do zmiany nazwiska rodziny na „Grażyński”.
W 1914 r. ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim (UJ) uzyskując tytuł doktora filozofii. W tym samym roku podjął pracę nauczyciela w gimnazjum w Stanisławowie. Po wybuchu I wojny światowej został zmobilizowany do Armii Austro-Węgier. W 1915 r. odniósł ciężkie rany na froncie wschodnim i został odesłany do Krakowa, gdzie kontynuował studia na wydziale prawa UJ.
Po zakończeniu wojny wstąpił do Wojska Polskiego. Służył w Oddziale II Sztabu Generalnego, wiążąc się z działalnością wywiadu. W 1920 r. został oddelegowany do Głównego Komitetu Plebiscytowego dla Spisza i Orawy, którego został wiceprzewodniczącym. Wobec rezygnacji z plebiscytu, w sierpniu 1920 r. M. Grażyńskiego przeniesiono na Górny Śląsk do realizacji zadań w POW GŚl. Podczas II powstania śląskiego uczestniczył w walkach jako szef Referatu Organizacyjnego Centrali Wychowania Fizycznego, by następnie objąć funkcję zastępcy szefa sztabu Wydziału Organizacyjno-Mobilizacyjnego w Dowództwie Obrony Plebiscytu. Podczas III powstania śląskiego M. Grażyński, pod pseudonimem „Borelowski”, pełnił funkcję szefa sztabu Grupy Operacyjnej „Wschód”. Pod koniec powstania, wraz z innymi oficerami grupy, niechętnymi wstrzymywaniu działań zbrojnych i dążącymi do mianowania Karola Grzesika naczelnym dowódcą powstania, na rozkaz Wojciecha Korfantego został aresztowany 3 czerwca 1921 r. przez oddział por. Roberta Oszka. Incydent ten i zamiar postawienia przed sądem (z której to decyzji W. Korfanty ostatecznie wycofał się) stały się początkiem głębokiego konfliktu M. Grażyńskiego z W. Korfantym,
Po przewrocie majowym, 28 sierpnia 1926 r. otrzymał nominację na urząd wojewody śląskiego. Piastując tę funkcję doprowadził m.in. do utworzenia placówek edukacyjnych: Instytutu Pedagogicznego, Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych i Wyższego Studium Nauk Społeczno-Gospodarczych. Podejmował także starania o utworzenie pierwszej na Górnym Śląsku uczelni wyższej.
Dzięki jego zaangażowaniu utworzono Muzeum Śląskie, Instytut Śląski, Konserwatorium Muzyczne, Archiwum Akt Dawnych Województwa Śląskiego i Wyższe Studium Nauk Społeczno-Gospodarczych. W swojej polityce dążył do niwelowania wpływów niemieckich i większej integracji województwa z resztą kraju, kosztem ograniczenia prerogatyw zawartych w Statucie Organicznym. Rezultatem tej polityki był ostry i permanentny konflikt M. Grażyńskiego ze środowiskiem politycznym W. Korfantego. W latach 1931–1939 M. Grażyński sprawował funkcję przewodniczącego Związku Harcerstwa Polskiego. W 1937 r. za zasługi na polu utrwalenia polskości na terenie Polskiego Zagłębia otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Po wybuchu II wojny światowej został 2 września 1939 r. mianowany ministrem propagandy RP, jednak 17 września opuścił Polskę. W 1940 r., wyniku decyzji rządu gen. Władysława Sikorskiego trafił do obozu karnego Rothesay w Szkocji. Od 1942 r., po śmierci W. Sikorskiego, walczył z Niemcami na froncie zachodnim, awansując do stopnia podpułkownika. Po wojnie zamieszkał w Wielkiej Brytanii, pozostając nieprzejednanym krytykiem komunizmu. W latach 1946–1960 pełnił funkcję przewodniczącego Związku Harcerstwa Polskiego poza granicami kraju.
Michał Grażyński zmarł tragicznie w 1965 r. w Londynie, potrącony przez samochód. Jego prochy do dnia dzisiejszego spoczywają na cmentarzu w stolicy Wielkiej Brytanii.